דלג לתוכן העמוד

על הקמתה של גבעתיים

בשני לאפריל 1922, נערך טקס הנחת אבן הפינה לשכונת פועלים חדשה, מזרחה לתל אביב. סיפור אמיתי: הפועלים תכננו לערוך את הטקס באחד לאפריל, אך הם דחו את האירוע ביום משום שחששו שכולם יחשבו שזאת מהתלה.

בחזונם הם ראו שכונת פועלים, אשר תכלול בתים קטנים ומשקי עזר לצידם ותתבסס על עקרון העזרה ההדדית. לשכונה הם קראו על שמו של דב בר בורוכוב, ממקימי תנועת "פועלי ציון" ובהמשך הצטרפו אליה חמש שכונות נוספות:

שכונת שינקין (1925), שכונת פועלי הרכבת (1931), שכונת גבעת רמב"ם (1933), שכונת קריית יוסף (1934) ושכונת ארלוזרוב (1936), אשר היוו את הבסיס לעיר.

ב-1942 נוסדה המועצה המקומית גבעתיים ותושבי כל השכונות החלו לקבל שירותים מוניציפליים מאוחדים.

מקור שמה בשתי הגבעות שעליהן היא נבנתה: בורוכוב וקוזלובסקי (בימינו משתרעת גבעתיים על פני ארבע גבעות: גבעת בורוכוב, קוזלובסקי, רמב"ם ופועלי הרכבת).

הסמל שעוצב לגבעתיים משלב מספר אלמנטים המייחדים את החיים בה: גגות הרעפים הציוריים, הגבעות, השטחים הירוקים, הרוגע, השלווה וחיי הקהילה.

גבעתיים הוכרזה כעיר בעשירי בדצמבר 1959 ובמועד הכרזתה התגוררו בה 38,000 תושבים.

ראש העיר הראשון של גבעתיים היה שמעון בן צבי, אשר כיהן בתפקידו עד לשנת 1965. שישה ראשי ערים נוספים הנהיגו את גבעתיים בעשורים הבאים: יעקב (קובא) קרייזמן (1978-1965), יצחק ירון (1993-1978), אפרים (אפי) שטנצלר (2006-1993), איריס אברהם (2007-2006), ראובן בן שחר (2013-2007) וראש העיר הנוכחי, רן קוניק, המכהן משנת 2013.

במהלך השנים הפכה העיר הקטנה לאחת מהמבוקשות בישראל. גבעתיים מצליחה לאזן בין צרכיה כמרכז עירוני מתפתח ומתחדש ובין חשיבות השמירה על ערכי הטבע, המורשת והקיימות. היא מצטיינת באיכות החינוך, בשמירה על איכות הסביבה ומחזור ובאיכות חיים גבוהה, ומבוקשת בקרב משפחות צעירות המפיחות משב רוח מרענן בין רחובות העיר והגנים.

גבעתיים צמחה, התפתחה ובו בזמן שמרה על צביונה כעיר קטנה המכבדת את מורשתה. גבעתיים, היא הרבה יותר מעיר; היא בית, קהילה, ערכים ומהווה מרכז בילוי, הנאה וחיי תרבות מפותחים.

תמונה ישנה של גבעתיים

מבין ההישגים הרבים של גבעתיים בשנת 2021, תוכלו למצוא כי:

גבעתיים זכתה במקום הראשון בישראל במחזור בפעם השנייה ברציפות.

גבעתיים זכתה במקום ה- 1 בארץ באחוז זכאות לבגרות מבין הערים הגדולות בישראל.

אות המגדר הוענק לעיריית גבעתיים, על פועלה בתחום צמצום הפער המגדרי ברשויות המקומיות

העיר גבעתיים דורגה לראשונה אי-פעם בצמרת מדד החופש העירוני בישראל.

העיר גבעתיים דורגה במקום השני ברשימת הערים הצעירות בישראל.

גבעתיים דורגה גם במקום השני ברשימת הרשויות שהתמודדו בצורה הטובה ביותר עם משבר האקלים.

גבעתיים זכתה ב- 5 כוכבים, הציון הגבוה ביותר, בתחום מוכנות הרשות המקומית לחירום.

בית ספר ברנר בגבעתיים זכה בפרס החינוך הארצי של משרד החינוך.

גבעתיים השיקה אתר משודרג וידידותי למשתמש, הכולל את כל הפיצ'רים החדשים בעולם התוכנה והמחשוב.

תמונה תדמית

גבעתיים במספרים

שטח השיפוט של גבעתיים נפרס על 3,238 דונם, היא מונה כ-64,000 תושבים וכ- 25,000 בתי אב.

מערכת החינוך של גבעתיים היא מהאיכותיות והחדשניות במדינה. ילדי גבעתיים מתחנכים ב-5 בתי ספר תיכוניים, 9 בתי ספר יסודיים ו- 87 גני ילדים. גבעתיים ממוקמת במקום הראשון בקרב הערים הגדולות והבינוניות באחוז הזכאים לבגרות עם 95.4%!

6 תנועות נוער פועלות בעיר: צופי גבעתיים, הנוער העובד והלומד, בני עקיבא, כנפיים של קרמבו, איגי ותנועת הזהב. גבעתיים בעלת האחוז הגדול ביותר של בני נוער הפעילים בתנועות נוער בכל איזור המרכז, נרשם בגבעתיים!

38 גינות ציבוריות, מטופחות ומושקעות העומדות לרשות תושבי העיר ואת קולות הצחוק והשמחה של הילדים המשחקים שם ניתן לשמוע בכל הרחובות הסמוכים.

גבעתיים היא עיר סובלנית, פלורליסטית ומכילה; בעיר מתגוררים בשכנות טובה חילונים, דתיים ושומרי מסורת, המתפללים ב- 31 בתי כנסת הפזורים בכל רחבי העיר.

גבעתיים נחשבת לעיר ליברלית ובשנת 2021 גבעתיים הגיעה למקום הראשון במדד החופש העירוני.  בנוסף, היא ממוקמת במקום השני במדד הסובלנות של האגודה למען הלהט"ב. היא היתה העיר הראשונה שהתאימה את רישום הזוגיות גם לזוגות שאינם נשואים ומקיימים משק בית משותף. יזמה שירות גישור למשפחות להט"ב וציינה את אירועי הגאווה בפתיחת גינת הסובלנות בה הונצח ניר כץ ז"ל שנרצח בברנוער.

כנראה שהחיים בגבעתיים טובים גם לבריאות. מנתוני הלמ"ס עולה כי בין השנים 2012-2005 נהנו תושבי גבעתיים מהעלייה הגבוהה ביותר בארץ בתוחלת החיים, 3.2 שנים, לעומת עלייה ממוצעת של 1.8 שנים בלבד ביתר הערים ישראל.

תמונה של גבעתיים